Sprawnie ogarnij anafilaksję u dziecka

Dzieci to problem. Ekhm. wyzwanie. Te własne i te w pracy. Błędy w postępowaniu ważą wielokrotnie więcej, bo mogą zniweczyć wiele potencjalnych lat życia, nie wspominając o zrozpaczonych rodzicach. Pamiętam jak próbowałem w stresie obliczyć dawkę noradrenaliny we wlewie ciągłym u dziecka z urazem głowy i hipotensją. Koszmar, nie umiałem trzeźwo myśleć, a co dopiero …

Sprawnie ogarnij anafilaksję u dziecka Read More »

Częsty błąd w leczeniu zaburzeń rytmu

Chodzi o umiejscowienie łyżek (czyli tych żelazek) lub elektrod (czyli tych naklejanych) podczas defibrylacji1 i kardiowersji elektrycznej2. Prawa powinna wylądować prawo od mostka, lewa poniżej lewej pachy. Banalne. W praktyce jednak są z tym problemy. Zacznijmy od prawej, opisywanej często niefortunnie sternum, czyli mostek. Niefortunnie, bo właśnie na mostku często ląduje, a jednak na kości …

Częsty błąd w leczeniu zaburzeń rytmu Read More »

Fentanyl

Fentanyl to silny lek przeciwbólowy należący do opioidów, czyli leków podobnych do opium. Dawkowanie W medycynie ratunkowej występuje głównie w formie dożylnej, w ampułkach po 100ug/2ml. Standardowa dawka waha się pomiędzy 50-200ug czyli 0,5 – 2 ampułki. Ja nie spotkałem niewydolności oddechowej po 1 ampułce (100ug), ale znam takie z opowieści, więc nie ma bezpiecznej …

Fentanyl Read More »

Podwójna tragedia

3-letni Bartek leżał we własnych wymiotach, nie oddychał. Był resuscytowany, przekazany na intensywną terapię i podłączony do respiratora. Był w ciężkim stanie, ale żył. Jego brat bliźniak nie miał tyle szczęścia. Jeszcze tej samej nocy został znaleziony martwy, resuscytacja nie przyniosła rezultatu. Co się stało? Obydwaj chłopcy mieli suchy, wyczerpujący kaszel, który nie dawał spać …

Podwójna tragedia Read More »

12-latka, która nie mogła się wysiusiać

12-letnia dziewczynka z zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia i trudnościami z oddaniem moczu. W badaniu szpilkowate źrenice i plaster z buprenorfiną na udzie. Dziewczynka bawiła się z młodszą siostrą w szpital, a plastry podwędziła babci. Buprenorfina to silny opioid1, częściowy agonista2 receptorów opioidowych, do których ma silne powinowactwo3. Co to oznacza w praktyce? Zacznijmy od tego, …

12-latka, która nie mogła się wysiusiać Read More »

Co to jest receptor?

Receptor ma w medycynie dwa znaczenia: Tego drugiego terminu używamy zwykle w odniesieniu do sygnałów fizycznych, a więc mówiąc receptory dotyku czy węchu mamy na myśli raczej grupy specjalnych komórek niż miejsca na tych komórkach. Czasami możemy pobudzić receptory inaczej, niż to zaplanowała natura. Na przykład receptory wysokiej temperatury reagują na kapsaicynę z papryczek chilli …

Co to jest receptor? Read More »

Lidokaina

Lidokaina to lek miejscowo znieczulający i antyarytmiczny. Działania Wskazania Hamowanie przewodzenia nerwowego – Ból (absolutnie każdy)– Komorowe zaburzenia rytmu (nie zadziała na inne) Znieczulenie miejscowe Najbardziej powszechnym wykorzystaniem lidokainy jest znieczulenie miejscowe (inaczej nasiękowe) gdzie ostrzykujemy np. ranę, przed jej zeszyciem. Maksymalna dawka przy takim podaniu to 300 mg. Jeśli mamy np. 2% lidokainę (czyli …

Lidokaina Read More »

Efedryna

Efedryna to lek zwiększający ciśnienie tętnicze i rozszerzający oskrzela Działania Wskazania Wzrost ciśnienia tętniczego poprzez zwiększenie częstości i siły akcji serca (działanie chrono- i inotropowo dodatnie) i zwężenie naczyń krwionośnych Hipotensja (niskie ciśnienie tętnicze) Rozszerzenie oskrzeli Skurcz oskrzeli Dawkowanie i droga podania Bolus 5 – 25 mg dożylnie lub podskórnie. Ja zwykle rozcieńczam ampułkę czyli …

Efedryna Read More »

Sonda żołądkowa: triki

Nie znam się na zakładaniu sondy żołądkowej u osób przytomnych, ale wyczytałem, że pomaga popijanie jakiegoś napoju w trakcie. Regularnie za to zakładam sondę u osób nieprzytomnych i regularnie mam z tym problem, ale dzięki temu musiałem poznać kilka trików, które to ułatwiają. Większość z nich sprawdzi się też u osoby przytomnej. Większość z tych …

Sonda żołądkowa: triki Read More »

Co to jest wstrząs?

W filmach albo na oddziałach często słyszy się, że pacjent jest wstrząsowy, co to jednak dokładnie oznacza? Mówiąc najprościej: jakiś problem w układzie krążenia powoduje, że za mało tlenu trafia z krwią do komórek. Jaki to może być problem? Mamy ich cztery podstawowe typy: Kiedy rozpoznajemy wstrząs? Czy na przykład każde poważne krwawienie to już …

Co to jest wstrząs? Read More »