Utrata smaku i węchu po znieczuleniu

Utrata smaku i węchu po znieczuleniu zdarza się u ok. 1% pacjentów po znieczuleniu ogólnym. Objawy pojawiają się w ciągu kilku tygodni od znieczulenia i mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Nie wiadomo jaka jest dokładna przyczyna, znamy tylko czynniki ryzyka, których możemy starać się unikać a mechanizmów możemy się tylko domyślać.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest znieczulenie ogólne (czyli narkoza), po znieczuleniu regionalnym (np. podpajęczynównkowym, czyli tzw. w kręgosłup) utraty smaku lub węchu nie opisywano. Być może winne są leki anestetyczne, ale nie wiemy które dokładnie.

Dodatkowo ryzyko utraty węchu zwiększa donosowe użycie niektórych leków, np. ketaminy czy lignokainy, którą w postaci żelu używamy przy wprowadzeniu przez nos sondy żołądkowej. Prawdopodobnie winna jest bezpośrednia interakcja leków z receptorami węchowymi.

Ryzyko utraty smaku zwiększa użycie maski krtaniowej (LMA), zwłaszcza wypełnionej powietrzem pod dużym ciśnieniem i przez dłuższy czas. Być może przyczyną jest ucisk na nerw językowy.

Elterman KG, Mallampati SR, Kaye AD, Urman RD. Postoperative alterations in taste and smell. Anesth Pain Med. 2014 Sep 9;4(4):e18527. doi: 10.5812/aapm.18527. PMID: 25599025; PMCID: PMC4286802.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *