Nie zawsze się uda

Szymon pochylał się nad półnagą staruszką. Jej skóra, cienka i blada, opinała wystające kości i wątłe mięśnie. Sylwetka, przykurczona latami leżenia, przywodziła na myśl mumie znajdowane w gorących, suchych piaskach. Lekarzowi chciało się płakać. Kobieta kilka lat temu doznała rozległego udaru. Od tamtej pory nie wstawała z łóżka, nie mówiła, nie jadła samodzielnie. Jej córka, …

Nie zawsze się uda Read More »

Wymagająca pacjentka

Szymon jest niezłym anestezjologiem. Pomijając to, że jest narkomanem. A może właśnie dzięki temu. Bycie perfekcjonistą czyni pracę w szpitalu nieznośną, a fentanyl przynosi ukojenie. Dzisiaj Szymon ma znieczulać same kręgosłupy, co jest podwójnie niefortunne. Po pierwsze pacjenci leży wówczas na brzuchu, a to dodatkowe utrudnienie. Po drugie, zwykle takie zabiegi nie są specjalnie bolesne. …

Wymagająca pacjentka Read More »

Trudna intubacja

-Nic nie widzę, muszę wyjąć tą rurkę i tyle.-Dobra, najwyżej zrobimy konikopunkcję. Parę godzin wcześniej: -Mamo, przecież ja mogę poszukać tej pszenicy-Nie, bo nie będziesz wiedziała jaką.-Jest mróz, ślisko, boję się, że się pośliźniesz, coś sobie zrobisz…-Obiecałam wnukom kutię na święta i ich nie zawiodę. Córka pokręciła głową z rezygnacją. Jak pani Henryka się na …

Trudna intubacja Read More »

Paracetamol

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Uważany za najbezpieczniejszy z leków przeciwbólowych i jednocześnie, paradoksalnie, będący powodem najbardziej śmiertelnych zatruć.1 Czy paracetamol zaliczać do NLPZ? Żeby dyskusja nie była czysto akademicka, zastanówmy się, jakie ma to znaczenie kliniczne. Paracetamol nie zwiększa ryzyka wrzodów żołądka tak jak NLPZ, ale jest od nich mniej skuteczny w bólu silnie związanym …

Paracetamol Read More »

Bezdech

Oczywiste jest, że głęboko nieprzytomny pacjent może przestać oddychać. Ale czasami zdarza się tak, że pacjent to by i nawet chciał oddychać, ale z powodu zaburzeń świadomości język rozluźnia się i zapada na tylną ścianę gardła, zatykając drogi oddechowe. Podobnie jest z resztą w obturacyjnym bezdechu sennym. Głęboko śpiący pacjent może „tylko” chrapać, ale w …

Bezdech Read More »

Czy w pracy może być za dobrze?

Jest bardzo ważne pytanie, które słyszałem wiele razy od młodych medyków, ale źle zadawane. To pytanie brzmi: „Jak nie przynosić problemów z pracy do domu?”. Nie to jest, moim zdaniem, największym zagrożeniem. Dom jest bezpieczną przystanią, w której możemy odpocząć, opowiedzieć o ciężkim dniu, kłótniach z kolegami i trudnych pacjentach (albo odwrotnie, o kłótniach z …

Czy w pracy może być za dobrze? Read More »

Jak zaopatrzyć ranę klatki piersiowej?

Kiedy mnie, lata temu, uczono pierwszej pomocy, na ranę klatki piersiowej należało nakleić kawałek folii i przykleić ją z trzech stron, pozostawiając jedną krawędź wolną. W ten sposób tworzy się zastawka, która na wdechu nie pozwala dostać się powietrzu do klatki piersiowej a na wydechu powietrze i ewentualnie krew mogą swobodnie się wydostać. Wytłumaczeniem tego …

Jak zaopatrzyć ranę klatki piersiowej? Read More »

Do której ręki promieniuje ból w zawale serca?

Muszę przyznać, że miałem zupełnie inny pomysł na ten tekst. Miało być o tym, dlaczego ból zawałowy promieniuje do ręki i co z tego klinicznie wynika. Ale analizując mechanizm tego promieniowania, przestałem rozumieć, dlaczego miałaby być to tylko jedna ręka. Przeprowadzę Cię przez mój proces myślowy. Serce unerwione jest zarówno przez układ współczulny, jak i …

Do której ręki promieniuje ból w zawale serca? Read More »

Problem z opaską zaciskową

Ten problem dotyka całej medycyny, a zwłaszcza medycyny ratunkowej, a opaska jest tutaj doskonałym przykładem. Ba, śmiem powiedzieć, że ten problem dotyka całego naszego życia, bo jako ludzie jesteśmy na niego wybitnie podatni. Występuje on pod różnymi nazwami, ale od nazw ważniejsza jest jego istota a mianowicie: “Im coś jest dalej od nas, tym mniej …

Problem z opaską zaciskową Read More »

Niepotrzebna opaska zaciskowa?

19-latka przywieziona na SOR z powodu „obskórowania podudzia siekierą”. Pacjentka przytomna, w kontakcie logicznym, parametry stabilne, na udzie założona opaska zaciskowa. Po odwinięciu opatrunku, już na bloku operacyjnym, ukazała się wewnętrzna powierzchnia uda pokryta grubą warstwą częściowo zaschniętej krwi. Obszar uszkodzenia zwiastował amputację, nawet gdyby podjąć rozpaczliwy przeszczep skóry. Na szczęście po zmyciu krwi okazało …

Niepotrzebna opaska zaciskowa? Read More »