Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy stosowany… w bólu i gorączce. Szczególnie skuteczny w bólach kolkowych, prawdopodobnie z uwagi na komponentę spazmolityczną.
Dawkowanie
doustnie: 0,5-1 g
dożylnie/domięśniowo: 1 – 2,5 g
Różnica w dawkowaniu doustnym i parenteralnym wynika raczej z okoliczności i konkretnego preparatu niż farmakologii. Tabletki zastosujemy w mniej pilnych sytuacjach, zwykle 1 – 2 sztuki, czyli dokładnie 0,5 – 1 g. Teoretycznie 2 g zadziała skuteczniej, ale w ostrym bólu prędzej pomyślimy o dużej, 2,5 g ampułce, niż czterech tabletkach. 1 g to oczywiście mała ampułka.
Łączenie z innymi lekami
- Jako lek unikalny o nie do końca poznanym mechanizmie działania, może być łączony zarówno z paracetamolem jak i NLPZ. ALE, prawdopodobnie połączenie wszystkich trzech, paracetamolu + NLPZ + metamizolu nie zwiększa już skuteczności.
- Jak najbardziej łączymy metamizol z opioidami.
- Nie znam żadnych niezgodności farmakologicznych metamizolu, możesz go śmiało wymieszać w jednej kroplówce np. PWE czy Ringerze z lidokainą czy morfiną.
Działania niepożądane
- Wielu pacjentów zgłasza uczulenie na metamizol, ale prawdopodobnie opisują epizod spadku ciśnienia pod zbyt szybkim podaniu metamizolu dożylnie. Nie ryzykowałbym podania metamizolu u takiego pacjenta, ale na pewno nie chcę doprowadzić jako pierwszy do takiej sytuacji, więc rozcieńczam co najmniej w 100ml 0,9% NaCl.
- Agranulocytoza jest prawdopodobnie niepotrzebnie demonizowana i nie częstsza niż w przypadku innych leków przeciwbólowych.
https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/download/47606/34897
Często podaje przy bólach brzucha z ligno i nospa w jednej kroplówce. Dla mnie podstawowy lek nieopioidowy w bólu w ZRM.