Przyczyny bólu w klatce piersiowej [Lekarski Egzamin Końcowy, ChW, Pyt. 24]

Pan Aureliusz ma 60 lat i zgłosił się na SOR z powodu bólu w klatce piersiowej. Jakie przyczyny tego objawu trzeba wziąć pod uwagę?

Serce leży nie tylko w centrum klatki piersiowej, ale także w centrum naszego zainteresowania kiedy szukamy przyczyny bólu tej okolicy. Przede wszystkim chcemy wykluczyć niedokrwienie mięśnia sercowego, ale nie zapominajmy o rzadszych przyczynach takich jak na przykład zapalenie osierdzia.

Płuca podobno nie bolą. Boli za to opłucna. Będzie podrażniona w zapaleniu płuc, ale także w odmie opłucnowej. Jeśli masz pacjenta z dusznością i bólem w klatce pamiętaj, że nie tylko serce może być winne.

Dwie bardzo ważne przyczyny bólu w klatce związane są z dużymi naczyniami krwionośnymi. Rozwarstwienie aorty może być źródłem nagłego silnego bólu, ale ból w zatorowości płucnej nie jest już tak rozpowszechnionym faktem.

Refluks żołądkowo-przełykowy nie jest aż tak groźny, za to bardzo częsty. Z kolei perforacja przełyku jest rzadka, za to bardzo poważna.

Tak jak zawał może mieć maskę brzuszną, tak niedomoga narządów jamy jamy brzusznej może być odczuwana w klatce piersiowej. Niedaleko pod przeponą znajdziemy pęcherzyk żółciowy, trzustkę i żołądek.

Na koniec zostaje nam sama ściana klatki piersiowej, w której może boleć każdy element, od mięśni, przez kości i stawy, na nerwach skończywszy. Jeden z częstszych nerwobóli to półpasiec nerwu międzyżebrowego.

Jeśli jednak nie znajdziemy przyczyny somatycznej pozostaje jeszcze rozpoznanie bólu psychogennego.

O ból w klatce piersiowej zdecydowali się zapytać nas twórcy pytań.

Pytanie nr 24
Na izbę przyjęć zgłasza się z powodu bólu w klatce piersiowej 60-letni pacjent z
cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i napadowym migotaniem przedsionków. W
badaniach laboratoryjnych stwierdzono podwyższone stężenie troponin sercowych.
Przyczyną powyższych dolegliwości może być:
1) dusznica niestabilna;
2) tętniak rozwarstwiający aorty;
3) migotanie przedsionków z szybką akcją komór;
4) zdekompensowana niewydolność serca;
5) zatorowość płucna;
6) zawał serca NSTEMI;
7) udar mózgu;
8) choroba refluksowa przełyku i przewlekła choroba nerek.
Prawidłowa odpowiedź to:
A. tylko 6.
B. 2,3,6.
C. 2,3,5,6.
D. 2,3,5,6,8.
E. wszystkie wymienione.

Poddaję się. Tętniak rozwarstwiający aorty, zatorowość płucna i zawał serca spełniają kryteria w 100%, tzn. oprócz bólu w klatce piersiowej spowodują wzrost troponin. Z pozostałymi stanami sprawa jest mniej oczywista i nie będę się podejmował głębokiej analizy, bo szkoda naszego wspólnego czasu. Prawidłowej odpowiedzi i tak nie poznamy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *