Podając pacjentowi tlen z butli, warto wiedzieć ile mamy czasu zanim tlen nam się skończy. Obliczenie tego jest dosyć intuicyjne i wymaga od nas znajomości tylko trzech liczb.
Potrzebujemy pojemności i ciśnienia naszej butli z tlenem oraz przepływ jakiego użyjemy.
Pojemność butli mierzymy w litrach, co jest bardzo wygodne, bo przepływ będziemy podawać w litrach na minutę odpada więc przeliczenie jednostek. Jedna z popularnych przenośnych butli ma przykład 2L pojemności. Takiej pojemności użyjemy w naszych obliczeniach.
Ciśnienie tlenu w butli mierzymy w barach, co też jest bardzo wygodne. Zaraz wyjaśnię dlaczego.
Wyobraź sobie pustą, dwulitrową butle z tlenem. Wskaźnik ciśnienia pokazuje smętnie „0”. Wyobraźmy sobie teraz, że do tej 2-litrowej butli wpuszczamy pod ciśnieniem dokładnie 2 litry tlenu. Ile pokazuje wskaźnik ciśnienia?
Wtłoczyliśmy 2 litry do 2 litrowej butli, więc licznik pokaże więc ciśnienie równe dokładnie ciśnieniu atmosferycznemu. I tak się wspaniale składa, że 1 Bar to w przybliżeniu 1 atmosfera. A Wskaźnik po wpompowaniu do 2-litrowej butli z tlenem 2l pokaże ciśnienie 1 Bar. Co się stanie jeśli wpompujemy jeszcze 2 litry?
Ciśnienie wzrośnie o kolejny 1 Bar. Po wpompowaniu do butli 4 litrów będziemy mieli 2 Bary na liczniku. Dlaczego jestem taki entuzjastycznie nastawiony do tych jednostek?
Bo wyraźnie widać, że ciśnienie podane w Barach pokazuje nam jaką wielokrotność objętości butli udało nam się wtłoczyć do środka.
Butle typowo nabija się między 100 a 150 Barów. Jeżeli więc nasza butla z tlenem ma dwa litry i nabita została do ciśnienia 100Ba to ile mamy litrów tlenu do dyspozycji?
2 litry x 100 Barów = 200 litrów. Skoro wiemy ile mamy litrów tlenu to znając przepływ, bez problemu policzymy czas na jaki nam ten tlen starczy. Wyobraźmy sobie, że puścimy pacjentowi przepływ 10/l min. Jak szybko skończy nam się tlen?
Kiedy podzielimy 200litrów na 10l/min okaże się, że nasze imponujące 200 litrów starczy ledwie na 20min.
Oczywiście te obliczenia są pewnym przybliżeniem i w przypadku pacjentów zależnych od tlenu brałbym spory margines bezpieczeństwa.
Zamiast podsumowania jeszcze jedno obliczenie. Wyobraź sobie, że w karetce masz 10litrową butlę, nabitą do 120Ba, a przepływ to 2l/min. Na ile starczy Ci tlenu?
Ilość tlenu to 120Ba x 10L = 1200 L
1200L przy przepływie 2L/min starczy na: 1200L / 2L/min = 600min. Ha, to całe 10 godzin! Nieźle. Ale pamiętaj, że przy przepływie 4/min to już tylko 5godz.