22-latka z dusznością

22-letnia kobieta zgłosiła się na SOR z powodu krwawienia po operacji usunięcia migdałków. W znieczuleniu miejscowym zaopatrzono krwawienie diatermią i pozostawiono w szpitalu na obserwację.

Po niecałej godzinie pacjentka zsiniała, zgłosiła duszność a pulsoksymetr pokazał 88%. Znamienne było, że tlen nie podniósł saturacji ani nie zmniejszył duszności (podobnie jak dzieje się w siniczych wadach serca)

Kolejną istotną poszlaką był kolor krwi pobranej na badania: ciemnobrunatny.

Najprostszy, SOR-owski analizator parametrów krytycznych przyniósł diagnozę: methemoglobinemia. Prawdopodobnie na skutek wchłonięcia znieczulającej benzokainy przez krwawiącą lożę po usunięciu migdałka.

100 mg błękitu metylenowego przyniosło błyskawiczną poprawę, a kolejne 100 mg całkowite ustąpienie objawów i wzrost saturacji do 100%

Methemoglobinemii prawdopodobnie nie spotka większość z nas przez całą zawodową karierę, ale dla tych nielicznych, którzy będą mieli okazję, warto, żebyśmy zapamiętali kilka podstawowych faktów.

Jeśli spotkasz sinego pacjenta, któremu nie pomaga tlen to pomyśl o dwóch rzeczach.
Jeśli jest noworodkiem, o siniczej wadzie serca. Ale jeśli jego krew jest brunatna – o methemoglobinemii.

Wall LJ, Wong LJ, Kinderknecht LK, Farrior CL, Gabbay DS. Two cases of methemoglobinemia: In a military community hospital. Can Fam Physician. 2016 Feb;62(2):140-4. PMID: 26884527; PMCID: PMC4755633.