Pacjent z colitis ulcerosa i nawracającym świądem [Lekarski Egzamin Końcowy, ChW, Pyt. 21]

Pan Wirgiliusz ma 19 lat i rozpoznane wrzodziejące zapalenia jelita grubego. W chwili obecnej skarży się dodatkowo na ból w prawym podżebrzu, osłabienie i świąd skóry. Przypomina sobie, że kilka razy w przeszłości miał dokładnie taki sam zestaw objawów. W badaniu fizykalnym rzuca się w oczy żółtaczka. Jak diagnozować takiego pacjenta?

Ból w prawym podżebrzu, żółtaczka i świąd aż proszą się o skupienie uwagi na wątrobie i drogach żółciowych. Zajrzyjmy więc w tę okolicę głowicą USG.

W USG jamy brzusznej opisano nieregularności w średnicy dróg żółciowych sugerujące pierwotne stwardniające zapalenia dróg żółciowych czyli PSC. Jak potwierdzić tę diagnozę?

Mamy dwie opcje. ECPW albo MRCP.

Rozwinięcie skrótu ECPW to endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna. Polega ona na podaniu kontrastu do dróg żółciowych przez ich ujście w dwunastnicy. Badanie w teorii idealne do naszych celów. W praktyce inwazyjne, wymagające technicznie i niosące wysokie ryzyko powikłań. Dużo bezpieczniejsze jest MRCP.

MRCP czyli rezonans magnetyczny dróg żółciowych to obecnie złoty standard w rozpoznawaniu pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych czyli PSC. Wykonanie tego badania pozwoliło nam na potwierdzenie tego rozpoznania.

Na koniec ważna uwaga. Jeżeli będziesz miał pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i objawami z dróg żółciowych to od razu pomyśl o PSC. Korelacja pomiędzy tymi dwoma chorobami jest bardzo wysoka.

A teraz czas na pytanie z LEKU:

Pytanie nr 21
Lekiem pierwszego rzutu w terapii świądu skóry w chorobach cholestatycznych wątroby
jest:
A. cholestyramina.
B. ryfampicyna.
C. naltrekson.
D. ryfaksymina.
E. kwas ursodeoksycholowy.

Wszystkie wyżej wymienione leki stosuje się w leczeniu świądu w cholestazie, a więc także w pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych. Numerem jednak jest jednak wciąż cholestyramina, zaznaczamy więc odpowiedź A:

Pytanie nr 21
Lekiem pierwszego rzutu w terapii świądu skóry w chorobach cholestatycznych wątroby
jest:
A. cholestyramina.
B. ryfampicyna.
C. naltrekson.
D. ryfaksymina.
E. kwas ursodeoksycholowy.


Newer Approaches to the Management of Pruritus in Cholestatic Liver Disease
Düll, Autoimmune, Cholestatic, and Biliary Diseases, 16 April 2020
.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *