Przyczyny migotania przedsionków [Lekarski Egzamin Końcowy, ChW, Pyt. 6]

Lekarski Egzamin Końcowy. Baza pytań. Choroby wewnętrzne.

Przyczyny migotania przedsionków jest mnóstwo. A jak czegoś jest dużo, to sobie to podręczniki lubią podzielić. I tak, wyróżniamy sercowe i pozasercowe przyczyny migotania przedsionków.

Wszystkie choroby układu krążenia zmieniające jakoś strukturę serca a zwłaszcza strukturę przedsionków będą predysponowały do ich migotania. Weźmy takie wady zastawkowe. Nawet stenoza aortalna, która teoretycznie dotyczy tylko lewej komory doprowadzi w końcu do jej przerostu, dysfunkcji rozkurczowej, a stąd już tylko krok do rozstrzeni lewego przedsionka. Nie wspominając o wadach zastawki mitralnej, które oddziałują na przedsionek bezpośrednio.

Zaburzeniami struktury są niewątpliwie też wady serca, stany po operacjach kardiochirurgicznych czy nowotwory serca.

Dwie częste jednostki chorobowe również w niekorzystny sposób zmieniają miokardium. Nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca są również czynnikami ryzyka.

Poszerzoną listę wszystkich sercowych przyczyn migotania przedsionków znajdziesz w niezawodnej Internie Szczeklika:

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.6.6.

Przyczyny pozasercowe są już mniej oczywiste. O ile najłatwiej przypomnieć sobie najczęstszą, czyli nadczynność tarczycy, pozostałe mogą być… podstępne. Zobaczmy, jak skonstruowane jest pytanie:

Pytanie nr 6
Do pozasercowych przyczyn migotania przedsionków zalicza się:
1) nadczynność tarczycy;
2) niedoczynność tarczycy;
3) ostre zakażenie;
4) obturacyjny bezdech senny;
5) guz chromochłonny.
Prawidłowa odpowiedź to:
A. 1,3,5.
B. 1,3,4,5.
C. 1,2,3,5.
D. 2,3,4,5.
E. wszystkie wymienione.

Niedoczynność tarczycy… Jak nadczynność to chyba nie niedoczynność? Pudło. Niedoczynność tarczycy również jest czynnikiem ryzyka migotania przedsionków.

Mamy jeszcze kilka przyczyn, które są w miarę intuicyjne. Ostre zakażenie, guz chromochłonny, kofeina i beta-adrenomimetyki kojarzą się pobudzeniem układu współczulnego.

Otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny i przewlekła choroba nerek często idą w parze z chorobami układu krążenia.

Dlaczego jednak choroby płuc są czynnikiem ryzyka? Pamiętaj, że duża część napadowego migotania przedsionków ma ognisko w żyłach płucnych Skoro część chorób płuc przebiega z remodelingiem naczyń płucnych stąd już blisko do migotania przedsionków.

Na koniec wisienka na torcie. Sport, a zwłaszcza wyczynowe uprawianie sportów wytrzymałościowych jak bieganie czy kolarstwo również należy do czynników ryzyka. Spodziewałeś się tego? Ja nie.

No dobra, to prawie koniec. Żeby lista była kompletna w stosunku do Interny Szczeklika dorzucimy jeszcze alkohol, znieczulenie i tlenek węgla.

To nie oznacza, że lista jest całkiem kompletna. Mam wrażenie, że większość ostrych stanów może u podatnego pacjenta zainicjować napad migotania przedsionków. Kiedy na pałę wpisałem w wyszukiwarkę tonięcie, ono również okazało się czynnikiem ryzyka.

Ale, ale. Czegoś nam tu brakuje. Co z obturacyjnym bezdechem sennym? Nie ma go na liście. W internetach mądre głowy opisują związek pomiędzy AF a OSA jako prawdopodobny ale nie potwierdzony. No bo podobne czynnika ryzyka, ciężko powiedzieć co jest przyczyną a co skutkiem, wieloczynnikowe i skomplikowane mechanizmy… bla bla bla. Wiele nam to nie dało, bo dalej nie wiemy, czy mamy zaznaczać czy nie. Bo wiesz, przy takim doborze dystraktorów mamy obie opcje.

Zajrzyjmy do rozdziału o obturacyjnym bezdechu sennym, tutaj:

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.16.

O, tu już się migotanie przedsionków pojawia jako zaburzenie rytmu towarzyszące tej chorobie. Dobra, zaznaczamy. Moim zdaniem poprawna jest ostatnia odpowiedź.

Pytanie nr 6
Do pozasercowych przyczyn migotania przedsionków zalicza się:
1) nadczynność tarczycy;
2) niedoczynność tarczycy;
3) ostre zakażenie;
4) obturacyjny bezdech senny;
5) guz chromochłonny.
Prawidłowa odpowiedź to:
A. 1,3,5.
B. 1,3,4,5.
C. 1,2,3,5.
D. 2,3,4,5.
E. wszystkie wymienione.

Ale żeby nie było, nie jestem pewien 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *