3 porady ważne przy nauce stanów nagłych

  1. Myśl kategoriami etapów postępowania. Jaka będzie pierwsza pomoc? Co zrobić w karetce co na SOR? Im wcześniejszy etap, tym ważniejsza wiedza, bo nigdy nie wiesz co Cię spotka w prywatnym życiu i bardzo możliwe, że będziesz mieć kontakt z POZ albo SOR. Jeśli natomiast trafisz na jakiś oddział specjalistyczny, tam nauczysz się w praktyce postepowania. Za przykład weźmy oparzenie. Kluczowe jest chłodzenie, które nie tylko ogranicza uraz, ale ma działanie przeciwbólowe. Natomiast escharotomia to dla większości z nas medyczna ciekawostka.
  2. Ucz się decyzji. Kiedy wezwać pogotowie, kiedy zawieźć na SOR, do jakiego szpitala, kiedy przekazać na oddział specjalistyczny. Jednym z przykładowych kryteriów przyjęcia na oddział oparzeniowy jest oparzenie II st. powyżej 10% powierzchni ciała
  3. Dostrzegaj potencjalne praktyczne problemy. Na przykład w ciężkim oparzeniu potrzebne jest zarówno intensywne leczenie przeciwbólowe jak i intensywna płynoterapia. Wąskim gardłem może się więc okazać wkłucie obwodowe. Im szybciej je założysz tym lepiej. A najlepiej to od razu dwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *